Przejdź do treści

Zrębki opałowe z topoli

Zrębki opałowe z topoli AGRO-WOOD.PL

Zrębki to materiał, który pojawia się na plantacji prawie zawsze (o ile mamy dostęp do odpowiedniego sprzętu). Jeśli plantacja prowadzona w jest w skróconej rotacji (ścinka co 2-3 lata) to jest ona podstawowym surowcem pozyskanym z uprawy, natomiast w przypadku wydłużonej rotacji na kłody, stanowi produkt uboczny po rozdrabnianiu wierzchołków drzew. Zrębki pozyskane poza sezonem wegetacyjnym (w okresie listopad – marzec), charakteryzuje wilgotność na poziomie ok. 50%. Zanim wykorzystamy taki materiał do ogrzewania, musimy go odpowiednio wysuszyć. Najważniejsza w tym przypadku okazuje się być uzyskana na rębaku granulacja. Na zdjęciu powyżej jest to 6 – 8 cm. Taki wymiar pozwala na bezproblemowe suszenie np. w workach raszlowych/ażurowych.

Zrębki opałowe z topoli AGRO-WOOD.PL

Rozdrobnione drewno znacznie szybciej oddaje wodę do otoczenia. Wilgotność na poziomie 10 – 20% jesteśmy w stanie uzyskać już po niespełna 2 miesiącach suszenia, (oczywiście zależy to od temperatury i nasłonecznienia). Drewno kawałkowe schnie znacznie dłużej, woda w nim zawarta musi pokonać o wiele większy „dystans” zanim wyparuje do atmosfery.

Uzyskany wymiar zrębków ma również duże znaczenie dla samego procesu spalania. Większe zrębki zachowują nadal charakterystykę materiału sypkiego, ale nie powodują problemów z odcięciem dostępu powietrza do ognia (w przypadku spalania w kotłach z ręcznym załadunkiem paliwa). Najlepiej sprawdzą się kotły dolnego spalania o jak największej komorze załadowczej.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie zakupu. Worki 75l w cenie 12 zł/szt ( 1 m3 – ok. 14 worków)